Ford Czechman 2014 - mistrovství republiky v polovičním Ironmanu

BBB

bikeranch - odborný prodej a servis jízdních kol

FORD Czechman

Report by Krupi

Je to tu, Ford Czechman 2014. Mistrovství republiky v polovičním Ironmanu a první letošní start v České republice. Kdo by se netěšil, kdo by neměl chtíč se předvést v dobrém světle…

Nedalo mi to a týden před startem jsem se vydal na víkendovou obhlídku trati. Voda mě překvapila svou čistotou. Teplota tak akorát na příjemné použití neoprenu. Na plavání jsem se, ostřílený několika zahraničními starty, kupodivu vnitřně i těšil. Naopak trať cyklistiky prezentovaná jako rovina mě překvapila svým převýšením, kdy Garmin vykázal na 91km přes 700 nastoupaných metrů. Z původní „pohodové roviny“ jsem tedy přehodil výhybku na potenciálně zákeřnou trať, kterou určitě nelze podcenit a v avizovaném teple už vůbec ne. Běžeckou trať jsem samozřejmě také vyzkoušel, ovšem ta se den před startem stejně změnila.

Krupi

Závodilo se v sobotu 7.6.2014 na trati polovičního Ironmana na distanci 1,9 – 90 – 21km. Prezentace proběhla den před startem, vyfasoval jsem krásnou zelenou čepičku a po důkladné přípravě materiálu uleháme. Startovalo se až ve 12 hodin, a ukládka kol do depa probíhala v sobotu dopoledne. Vše připraveno. Slunce vyloženě pražilo, v 11:40 už mám na sobě neopren a užívám si pocit příjemného chladu během rozplavání. Zhruba v 11:55 už stojí celé startovní pole na oporu slunce na pláži, kde čekáme na pravé poledne na výstřel. 12:00, 12:05, 12:08, 12:09…..12:10 konečně dorazil vrtulník s kamerou. Tou dobou už mi začínalo být všechno jedno, jen jsem pohledem přes zamlžené brýle, kdy jsem měl pocit, že se mi pravděpodobně vypařily i oči, hltal studenou vodu, kam bych za dalších 5minut nejspíš stejně spadnul. Takové mi v té gumě bylo vedro. Konečně zazněl startovní výstřel a celé stádo se vrhlo vstříc boji o mistrovský titul.Plaval se jeden okruh bez výlezu. Tempo bylo vcelku vysoké a jako neplavce mě špice samozřejmě ještě před první bójí uplavala. Orientaci ve vodě ještě nemám úplně vštípenou, ale tušil jsem, že plavu ve druhé skupině. Z plavání jsem měl dobrý pocit a vodu jsem opustil v čase 29minut a 19 vteřin plus mínus minutu od hlavních soupeřů do 30ti let. Zároveň jsem byl jen zhruba minutu a půl od Petra Vabrouška.

V plavání jsem tedy ztratil minimum času a mohl nastat stíhací závod. Ten trval více než jeden ze 3 okruhů a než jsem dojel čelo kategorie do 30ti let, dalo mi to pěkně zabrat. V nájezdu do druhého kola jsme již byli pohromadě. Zároveň jsme byli okolo dvou minut za čelem závodu a to mě těšilo. Druhé kolo bylo ve znamení srovnání sil po zdařilém stíhacím procesu (a lehce narůstající ztrátě na čelo závodu) a třetí kolo pak bylo ve znamení snahy setřást soupeře kolem sebe, z nichž jsem byl papírově nejslabším běžcem. Díky strojovému tempu na hranici 300W mezi 60. a 90. km soupeři postupně mizeli a do depa jsem se ztrátou 4minuty na čelo závodu dorazil na slušné 2.pozici v kategorii do 30ti let (celkově kolem desítky). Doteď to je vždy ta jednodušší část závodu, to horší vždy číhá za depem, BĚH – prokletí po kole vyždímaného triatleta.

Cíl

Při výběhu z depa cyklistika / běh přestalo chlazení proudícím vzduchem na kole, a polévá mě silné horko, které tou dobou panovalo.  Běh byl velmi náročný pro všechny a díky tomu byly i všeobecně delší časy. Běh je pro mě vždy nejhorší disciplínou, ovšem v dusnu, které na Czechmanu vládlo, to bylo opravdu zlé. Půlmaraton jsem tak zvládl v čase kolem 1:33hod, což byl nejhorší letošní běh. Díky tomu jsem se v cíli objevil v čase 4:24:42 hod celých 14min a 42s za vítězem, a 4. V kategorii do 30ti let, což mě ani trochu nepotěšilo.