Xterra Czech

9.8.2014 - Xterra Czech - Prachatice


Felt wings

KOLA FELT


Opravy KarbonuBBBbikeranch - odborný prodej a servis jízdních kol


Xterra Czech

Dlouho jsem přemýšlel, jak začít report ze světového poháru v terénním triatlonu v Prachaticích. Pár dní po závodě je člověk plný dojmů a občas mu ani nedochází, co se vlastně stalo.

Po loňském odpočinkovém roce jsem letos začal znovu závodit. Impuls pustit se znovu do tréninku nastal ve chvíli, kdy jsem se rozhodl zkusit si Ironmana v Izraeli. Vše šlo jak po másle a s Krupim jsme na zasněžené Špindlerovce ukrajovali kilometry na kolech a na Sněžce jsme zanechávali stopy běžecké...

Měsíc před závodem v Izraeli jsem si skoro amputoval palec na levé noze a trénink jsem na 14 dní v podstatě vynechal. Po vydařeném startu na duatlonu v Újezdu jsem trénink opět vysadil na měsíc vinou pracovního vytížení a nachlazení zkombinovaného s alergií . Poté bylo velmi těžké dostat se zpátky do vrcholné kondice a závody mi vůbec nevycházely.

Malý zlom nastal na MTB závodu Krkonošák, kde jsem poprvé začal cítit, že nohy celkem táhnou. Navíc jsem po závodě vyhrál šerpa závod s 18ti kilama psích granulí na hřbetě po schodech vedle skokanských můstků v Lomnici.

První kvalifikační pokus na mistrovství světa na Havaji jsem totálně pokazil. Plaval jsem výborně, ale totálně vyhořel na kole i v běhu, taková bezmoc mě dlouho nedusila. Další zlom nastal na MTB 12ti hodinovce v Berouně. Tady nohy táhly skoro jako za mlada a já se konečně začal cítit jako závodník a ne jako bába na vejletě v jižních čechách.

Hlavní cíl pro letošní sezonu byl kvalifikovat se na Mistrovství světa v terénním triatlonu na Havaj. Stejně jako v Ironmanu je to i pro nás bahňáky sladká odměna za celoroční dřinu. Vždy mě uchvacovaly obrázky a videa z Havaje, které mi televizní přijíač servíroval už jako malému špuntovi.

xterraczech

Byl jsem rozhodnutý splnit si sen a na Havaj se dostat. Pravidla jsou jednoduchá, v kategorii 25 až 29 let jsou pro každý závod světového poháru vypsané dva startovní sloty pro vítěze a druhého v cíli. Moje druhá šance tedy nastala v české části světového poháru v Prachaticích.

1,5 km plavání, 36 km na kole a 10 km běhu, to byly porce závodu Xterra Czech. Do Prachatic mě přijelo podpořit spoustu kamarádů, kterým chci už na začátku strašně moc poděkovat. Radek Bojna se synátorem Lukáškem, Tonda Bernhauer, Markéta „Peggy“ Marvanová a Fanda Hrstka s ženou Barunkou a jejich čtyřměsíční Nikolkou, bez Vás už si to teď neumim představit!

Plavání, pocitově nic moc a raději jsem ve druhém okruhu sundal nohu z plynu, abych se nezahltil. I tak vylézám z vody na 13. místě a z depa vyjíždím několik málo vteřin za Honzou Kubíčkem, naším aktuálně nejlepším xterrákem. Super pocit a hned jak sedám na kolo, tak cítím, že to vůbec neni špatný.

Kolo bylo na pěkné trati s technickými úseky a několika prudkými výjezdy, no vlastně i výšlapy :-) pár lidí jsem sjel a dva mě předjeli, celkově bez krize a s rezervou do běhu. V depu na náměstí už na mě čekal můj Funclub :-) je hezké mít u tratě někoho kdo Vám drží palce. Ovšem je naprosto skvělé mít tam bandu bláznů, který křičej seč jim hlasivky stačí. Takovou podporu neměl snad ani pozdější vítěz a mistr světa Ruben Ruzafa :-)

Běh je pro mě většinou trápení, ovšem v Prachaticích byl běh tak náročný, že jsem zužitkoval všechny výběhy na Sněžku, který jsme za sebou s Krupim měli. Tam kde většina lidí sotva šla jsem byl schopný „běžet“. Také jsem hodně zapracoval na seběhách a i tady jsem udržoval slušný tempo. V prvním okruhu jsem v technickém seběhu zakopnul a rázem se do mě pustily křeče... chvíle na protažení a jde se dál...

Při průběhu cílem v prvním kole mě opět můj funclub hnal dopředu nevídanou zvukovou vlnou a já se jim za to chtěl pořádně odvděčit. Kopce na běhu byly zatraceně těžký, ale vždy jsem si vzpoměl na 3 km trailu po šutrech od Bílého Labe na Luční Boudu a uvědomil si, že nic tak těžkýho mě tady naštěstí nečeká :-) jde se dál...

Během závodu jsem moje tělo bohatě zásobil gely, magnézkem a guaranou. Za celej závod jsem neměl jedinou krizi a tak mě lehce zamrzelo, že od elitní desítky mě kilometr a půl před cílem odříznul výborný běžec Luboš Truhlář. Na jeho tempo jsem neměl šanci zareagovat.

xterraczech

Už jsem tušil, že to dobře dopadne a začal v hlavě přemítat jaký to asi bude doběhnout do cíle. Na celym těle se mi udělala husí kůže a tak jsem se radši běžel dál a snažil se to dotáhnout až pod cílovou bránu, abych nesplakal nad výdělkem. Poslední kilák začalo fest chcát. Pro mě vysvobození a pro moje Fans nic co by je odradilo :-)

Přibíhám na náměstí a první mě v zatáčce vítá Peggyna, uhýbám pod oblouk a u hrazení v dešti jen moji Fans :-) všichni ostatní diváci schovaní kde se dalo...

Cíl! 11. místo! 1. v kategorii! Jsem hrozně vykřečovanej a v žaludku mi pejsek s kočičkou vaří závodní dortíček... Jen co se trochu vzpamatuju, jdu hromadně obejmout moje kamarády. Tenhle nádhernej pocit jsem v závodním životě dosud zažil jen 2x. Poprvé po třetím místě na 24 hodinovce v Liberci, po heroickém výkonu s kámoškou Lůcou a podruhé po dojetí extrémní trasy Salzkammergut Trophy. A není nic krásnějšího než tohle všechno sdílet s nejlepšími kamarády.

První místo v kategorii znamená vstupenku na Havaj. Na poslední chvíli jsem zachránil letošní cíl. Večer se i já, zarytý abstinent, rád napiju šampáňa a decentně s kamarády oslavím náš úspěch.

Mise Havaj právě začíná! Stay tuned...

Podpůrná sbírka na Michalovu cestu na HawaiiZávodníci

Komentáře (8)

 1. Lůca 21.08.2014
  Z těhlech řádků jsem měla až husinu... krásně se to čte a strašně, strašně, Ti tenhle úspěch přeju. Havaj na Tebe čeká:-)
 2. Veru 25.08.2014
  Super výkon a veliká gratulace!!! Přeju hodně síly na Havaji a pořádně si to užij!
 3. Jéňa Piechaczek 27.08.2014
  Paráda Michale, úplně mě mrazí, když to čtu!
  Držím palce a budu fandit do Havaje ;)
 4. Vlašan 01.09.2014
  Je to REBEL..!! =) Neskutečné odhodlání a morál...smekám...
 5. Pavel Schneider 02.09.2014
  Tak to je Michale paráda! Už se těším na počteníčko z Havaje!
 6. Honza Hašek 02.09.2014
  Borec!!!! Moc ti to přeju a budu držet palce!!!
 7. Lubor Tesař 03.09.2014
  Michale obrovská gratulace.......jseš neskutečný hovado :-)
 8. Michal Kohoutek 04.09.2014
  Díky všem za podporu, u spousty z Vás by mně ani nenapadlo, že sem něco napíšou a o to větší mam radost :-)

  Budu se snažit nezklamat a přivézt z Havaje třeba i nějakej kov...

Okomentuj